Czy jest możliwe prowadzenie sklepu bez kasy fiskalnej?

sprzedaż w sklepie internetowym

Sklepy stacjonarne nieodłącznie kojarzą się z kasami fiskalnymi. Jednak aktualnie obowiązujące przepisy wymagają także, aby w określonych sytuacjach kasy były wykorzystywane również w sklepach internetowych. Czy prowadzenie sklepu bez kasy fiskalnej jest w ogóle możliwe?

Prowadzenie sklepu internetowego – czy trzeba mieć kasę fiskalną?

Ustawa o VAT mówi, że kasy fiskalne muszą posiadać przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej czy rolników ryczałtowych. W przypadku sklepów stacjonarnych sprawa jest więc prosta. Co jednak w przypadku sklepów online? To kłopotliwe, gdyż paragony trzeba przechowywać przez okres 5 lat. Ponadto pojawia się problem z przekazywaniem paragonów klientom, gdy sprzedaż odbywa się drogą elektroniczną. Na szczęście tego obowiązku można niekiedy uniknąć.

Które sklepy internetowe muszą mieć kasę fiskalną?

W przypadku niektórych działalności stosowanie kasy fiskalnej jest obowiązkowe. Nie ma więc znaczenia czy sprzedaż odbywa się stacjonarnie czy w sieci. Tak jest w przypadku sprzedaży sprzętu radiowego i telewizyjnego, sprzętu fotograficznego, gazu płynnego, części samochodowych, alkoholu i papierosów czy oprogramowania. Co więcej obowiązek posiadania kasy fiskalnej obowiązuje nawet wówczas, gdy w sklepie znajduje się tylko jeden towar z tej listy. Wówczas paragony trzeba wystawiać na wszystkie towary sprzedawane w sklepie. Poza tym znaczenie ma kwota obrotu w danym roku podatkowym. Kasę fiskalną muszą mieć właściciele sklepów internetowych, których obroty w minionym roku podatkowym przekroczyły 20 tysięcy złotych brutto. Po przekroczeniu tej kwoty jest 2 miesiące na zakup kasy. Jednak do tego limitu nie liczą się wszystkie rodzaje sprzedaży. Nie liczy się np. sprzedaż, za którą płatność następuje za pośrednictwem banku. Możliwości jest sporo – przelew bankowy, płatność kartą kredytową czy systemem płatności elektronicznej. Należy jednak prowadzić dokładną analizę płatności tego rodzaju.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz