Sklepy stacjonarne nieodłącznie kojarzą się z kasami fiskalnymi. Jednak aktualnie obowiązujące przepisy wymagają także, aby w określonych sytuacjach kasy były wykorzystywane również w sklepach internetowych. Czy prowadzenie sklepu bez kasy fiskalnej jest w ogóle możliwe?

Prowadzenie sklepu internetowego – czy trzeba mieć kasę fiskalną?

Ustawa o VAT mówi, że kasy fiskalne muszą posiadać przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej czy rolników ryczałtowych. W przypadku sklepów stacjonarnych sprawa jest więc prosta. Co jednak w przypadku sklepów online? To kłopotliwe, gdyż paragony trzeba przechowywać przez okres 5 lat. Ponadto pojawia się problem z przekazywaniem paragonów klientom, gdy sprzedaż odbywa się drogą elektroniczną. Na szczęście tego obowiązku można niekiedy uniknąć.

Które sklepy internetowe muszą mieć kasę fiskalną?

W przypadku niektórych działalności stosowanie kasy fiskalnej jest obowiązkowe. Nie ma więc znaczenia czy sprzedaż odbywa się stacjonarnie czy w sieci. Tak jest w przypadku sprzedaży sprzętu radiowego i telewizyjnego, sprzętu fotograficznego, gazu płynnego, części samochodowych, alkoholu i papierosów czy oprogramowania. Co więcej obowiązek posiadania kasy fiskalnej obowiązuje nawet wówczas, gdy w sklepie znajduje się tylko jeden towar z tej listy. Wówczas paragony trzeba wystawiać na wszystkie towary sprzedawane w sklepie. Poza tym znaczenie ma kwota obrotu w danym roku podatkowym. Kasę fiskalną muszą mieć właściciele sklepów internetowych, których obroty w minionym roku podatkowym przekroczyły 20 tysięcy złotych brutto. Po przekroczeniu tej kwoty jest 2 miesiące na zakup kasy. Jednak do tego limitu nie liczą się wszystkie rodzaje sprzedaży. Nie liczy się np. sprzedaż, za którą płatność następuje za pośrednictwem banku. Możliwości jest sporo – przelew bankowy, płatność kartą kredytową czy systemem płatności elektronicznej. Należy jednak prowadzić dokładną analizę płatności tego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *